Blog

Anglická Premier League

Premier League je niečo ako Vykúpenie z väznice Shawshank. Väčšina ľudí si myslí, že je to najlepší film aj napriek tomu, že v ňom nehrajú najlepší herci ako napríklad Suaréz, Cristiano Ronaldo či Neymar. Túto ligu, považovanú za najvyrovnanejšiu na svete, vyhral minulú sezónu 5 kôl pred jej koncom suverénne Manchester City, ktorý teda výrok o vyrovnanosti vlastne rovno znegoval. Avšak každý má určite v pamäti rozprávku o dvornom šašovi, ktorý sa stal pred tromi rokmi kráľom britských trávnikov. Leicester City. Trpaslík, ktorý rozložil papierové predpoklady na celulózu a vyfúkol titul megafavoritom. Áno, áno, anglická liga píše občas srdcervúcejšie príbehy než Rozborilove Modré z neba. Táto súťaž je nevyspytateľná viac než ženská nálada a zvíťaziť môže aj posledný tím ligového pelotónu nad prvým. A to je jedna z hlavných vecí, v ktorej tkvie jej čaro.

V minulej sezóne dokázal zvíťaziť Manchester City v 32 zápasoch, čím prekonal bradatý rekord ruskej Chelsea Londýn, ktorej sa to v sezóne 2016/17 podarilo 30 krát. Ako prvý dosiahol magickú hranicu 100 bodov a vyhral v 16 zápasoch na ihriskách súperov, čo sa naposledy podarilo Tottenhamu v sezóne 1960/61. Na tróne sa držala 240 dní, čo je len približne 2,5-krát kratšie ako vydržala Radičovej vláda. Oba manchesterské tímy zaznamenali víťazstvo proti každému tímu v lige. Kým City ligu vyhrali, United obsadil v tabuľke druhé miesto so stratou 19 bodov. Do ligy majstrov sa dostal aj Tottenham a Liverpool. Európsku ligu si tento rok zakopú Chelsea, Arsenal a prekvapujúco aj Burnley. Crystal Palace prehral úvodných sedem zápasov, v ktorých dokonca ani neskóroval, no aj tak sa dokázal v lige udržať. Naopak brexit poslal do nižšej ligy Swansea, Stoke a West Brom.

Cez víkend nám ale začal nový ročník, v ktorom sa predstavili noví tréneri či hráči v nových dresoch, ktoré tento ročník ešte nešil Pletený svet (no dočkajme času ako Huntelaar Klaasu). Boj o titul odštartoval z favoritov ako prvý Manchester United, ktorý zdolal sympaticky hrajúci Leicester tesne 2:1 a Mourinho tak na tlačovke konečne nemusel viniť z neúspechu každého od rozhodcov až po upratovačky. Tottenham pred začiatkom sezóny ako poctivý židovský klub neminul na prestupy ani jednu libru, no aj napriek tomu kohúti strelili Dúbravkovi z Nových Zámkov dva góly, ktoré Tottenhamu zabezpečili výhru 1:2 na pôde Newcastlu. Chelsea cez leto dotiahla na Stamford Bridge stratéga Sarriho, ktorého taktika v Huddersfielde priniesla ovocie v podobe troch bodov a novej. Everton cez prestávku zbrojil viac ako SNS, no v zápase proti Wolves doplatil na vylúčenie Jagielku, ktorého nezachránili ani dva góly novej akvizície Richarlisona a s nováčikom Wolves nakoniec iba remizoval 2:2. Nováčikovia Cardiff a Fulham prehrali zhodne 0:2 proti Bournemouthu a Crystal Palace, no to asi veľa ľudí ani nezaujíma, takže to len na margo. Southampton si s Burnley v zápase impotentnom na góly bratsky podelil body po remíze 0:0 a obaja sa tak uhniezdili po prvom kole v strede tabuľky. Impozantne ale začal Liverpool, ktorý investoval do nových posíl 160 miliónov libier. West Ham rozbil na molekuly a po štyroch klincoch do rakvy kladivárov priklincoval na posledné miesto tabuľky. The Reds tak stačí zvládnuť už iba zostávajúcich 37 zápasov a titul majú praktický vo vrecku. Posledným zápasom bol šláger kola medzi Arsenalom a City, v ktorom prvému menovanému zvlhol pušný prach a prehral ho po rozpačitom výkone 0:2. Ako ale povedal Petr Čech, je sa od čoho odpichnúť, aj keď on sa pri prvom góle Sterlinga ani nepohol. Je vo hviezdach, koľko času dajú netrpezliví majitelia Arsenalu novému trénerovi Emerymu, no na 22 rokov to tentokrát netipujem.


Zoznam článkov