Blog

Hooligans

Anglicko nie je iba kolískou futbalu, ale aj rodiskom ďalšieho fenoménu, ktorý v neposlednej rade k futbalu patrí. Futbalových chuligánov alias Hooligans. Láska k futbalu má rôzne podoby. Existujú dokonca ľudia, pre ktorých je futbal ich jediným náboženstvom, ich svetom a celým ich životom. Títo ľudia ho milujú viac ako svoju ženu a najväčšieho rivala svojho obľúbeného tímu berú ako svoju svokru. Sú to ľudia fascinovaní davom, násilím a neskonalou túžbou niekam patriť. Byť členom hooligans pre nich neznamená iba rozbíjanie hláv o obrubníky, hádzanie kamenných dlaždíc do výkladov a bezbrehé chľastanie v klubových putikách, ale hlavne lojalitu, priateľstvo a dôveru. Slovo hooligans vzniklo zo slova "hooley", ktoré sa prekladá ako "divokosť" a tá týmto ultras v žilách nepochybne koluje. Zmyslom hooliganských skupín často nebýva klasické fandenie s rapkáčom/vuvuzelou v ruke a vlajočkou na spätnom zrkadle. Hooligans sú v prenesenom zmysle radikálnou subkultúrou a životným štýlom, ktorý má však taktiež svoje vlastné pravidlá. Ich zápas zvyčajne začína až po zápase a označuje sa ako tretí polčas. Chuligáni sa v ňom so svojimi súpermi stretnú na vopred dohovorenom mieste, pričom nie je neobvyklé ak sa určí taktiež počet účastníkov a forma boja. Tam sa síce tlčú hlava-nehlava, no celé to prebieha "gentlemansky" bez zbraní či bez kopania do ležiaceho človeka ako to robieva napríklad exrealista Pepe alebo bez kusania ako kanibal Suaréz.

Hooligans majú dokonca vlastné hudobné skupiny, ktoré ale nahrajú hity Mira Jaroša. Skôr sú pre nich typické sklony k nacionalizmu a fašizmu. Aj keď by sa niekomu mohlo zdať, že medzi takýchto fanúšikov patria iba australopitekovia z vyholenými hlavami a s IQ priemernej slovenskej playmate, opak je pravdou. Často sa medzi nimi vyskytujú aj vysokoškolsky vzdelaní, úspešní ľudia, pre ktorých sú takéto bitky alfou a omegou ich životov. Mnoho klubov má chuligánske "gangy", ktoré si medzi sebou vytvárajú družby. Dva kluby dokáže neraz spojiť nenávisť k spoločnému nepriateľovi.

Rivalita na ihrisku sa nedá ani zďaleka porovnať s rivalitou fanúšikov. Kedysi nebolo ničím neobvyklým, ak sa zápasy kvôli niektorým chorým posadnutým fanúšikom skončili tragédiou. Tou najznámejšou je bruselský masaker vo finále Pohára majstrov medzi Liverpoolom a Juventusom Turín, v ktorom prišlo o život 39 ľudí a viac ako 400 bolo zranených. Po tejto udalosti povedala futbalová legenda Bobby Charlton, že sa prvýkrát hanbí za to, že je Brit. Člen hooligans Andy Nicholls futbalové chuligánstvo popísal takto: "Tak ako drogovo závislý na kokaíne túži po ďalšej dávke bieleho prášku, my sme túžili po ďalšej dávke futbalového násilníctva." V posledných rokoch sú už ale títo najextrémistickejší fanúšikovia (najmä v Anglicku) monitorovaní a majú doživotný zákaz vstupu na štadióny.

Naproti tomu existuje skupina extrémistických fanúšikov, ktorí sú neškodní a zabávajú celý svet. Ich kreativita je priam nekonečná. No a aj medzi nimi sa vždy nájde niekto, koho si celý svet navždy zapamätá. Napríklad taký Clement Tomaszewski sleduje každý zápas francúzskeho národného tímu na tribúne spolu so svojím kohútom Baltazárom a Gustav Llanos alias „El Cole“ chodí na zápasy kolumbijskej reprezentácie v kostýme kondora v národných farbách. V roku 2015 zomrel ďalší slávny fanúšik "Gaucho da Copa", ktorý od roku 1990 chodil na každý svetový šampionát, na ktorý si nosil repliku víťaznej trofeje. Každý správny fanúšik by mal ale mať ako povinnú výbavu aspoň dres, čiapku, šál či mnohé ďalšie štýlové doplnky, ktoré môžete nájsť v ponuke Pleteného sveta. Stačí navštíviť našu stránku a vybrať si zo širokej palety našich produktov, ktoré vám budú fanúšikovia konkurenčných klubov len ticho závidieť.


Zoznam článkov