Blog

História ponožiek

Najčastejší vianočný darček od babky pod stromček či najvychytenejší módny doplnok do sandálov pre bratov Čechov. Ponožky. 

Pravek

Málokto by bol uhádol, no vznik ponožiek sa datuje do obdobia pred Evou Mázikovou, a teda nie je pravdou, že ich táto dáma v staroveku navrhovala a dizajnovala. Áno, aj ponožky majú podobne ako váš internetový prehliadač bohatú históriu. Ako bolo už vyššie zmienené, tak už v dobe kamennej naši predkovia prvýkrát naháňali prazvery v ponožkách vyrobených z kože zvierat (z pravej, nie žiadnej fejkovej napodobeniny z poľského trhu), ktorá sa uviazala okolo členkov.

Starovek

O ponožkách nazývaných Piloi vyrobených z vlasov zvierat už v 8. storočí p.n.l. básnil grécky básnik Hesiod a nosili ich vraj aj antickí komediálni herci, ktorí si z nich pravdepodobne vyrábali maňušky. Legendy taktiež hovoria, že ponožky ukradol Prometeus spoločne s ohňom z Olympu a daroval ich pospolitému ľudu.

Kedysi sa hovorilo, že všetky cesty vedú do Ríma, a tak si tam aj ponožky našli svoju cestu. Rimania si v 2. storočí n.l. šili ponožky z tkanej látky nazývané Udone, ktoré potom naťahovali na chodidlá a dobývali nepriateľské územia. Týmto praotcom ponožiek však chýbala pružnosť a preto skončili podobne neslávne ako Rímska ríša.

Prapredkovia Pleteného Sveta boli ale pravdepodobne domorodí Egypťania, ktorí nosili zrejme ako prví pletené ponožky a pančuchy. Tie z tretieho až šiesteho storočia n.l. boli objavené aj v egyptských koptských hrobkách vedľa sarkofágu Juraja Lelkeša.

Stredovek

Stredovek bol časom voľnomyšlienkarov a hipsterov, keďže dlhé pančuchy a podväzky nosili najmä muži. Boli to však tvrdí chlapi, ktorí si okolo nôh viazali drsné látky alebo kože, ktoré prichytili na kolenách podväzkami. V Európe sa v 11. storočí začala používať pokrývka nohy nazývanáChausses alebo Hose, ktorá sa vyrábala zo zafarbenej vlnenej tkaniny. Stredoveká módna revolúcia zapríčinila to, že sa Chausses zdokonaľovali, naberali na elegancii a čoraz lepšie sedeli. Už od desiateho storočia boli Chausses niečím ako iPhonom dnešnej doby a stali sa symbolom bohatstva medzi šľachtou.

Novovek

Novoveká móda v 16. a 17. storočí bola ovplyvnená motýľom. Konkrétne priadkou morušovou, ktorá produkuje hodváb. Kráľovná Alžbeta I. dala košom Williamovi Leemu, ktorému zmietla zo stola patent na tkací stôl vyrábajúci ponožky, keďže neboli také jemné ako tie hodvábne zo Španielska. Španielske ponožky z tkaného hodvábu s vyšitým emblémom hodín hrali viditeľnú rolu v býčích zápasov, v ktorých mal toreador odvahu nie len čeliť býkovi s červenou šatkou v rukách, ale hlavne guráž navliecť si na nohy svetlo ružové ponožky! Ako sa ale hovorí, za všetkým hľadaj ženu. Aj William Lee nakoniec vylepšil svoj stroj kvôli žene, ktorú si chcel získať, no jej sa páčil viac jeho upravený stroj ako on. Aj ten mu chudákovi ale kráľovná zamietla.

Dnešok

Dnes už dokážu vyrobiť ázijské deti ponožky rôznych vzorov, štýlov či farieb. Tie ale bohužiaľ vydržia kratšie ako Drucker na stoličke ministra vnútra a ani kvalitou príliš neoplývajú. Ako dobre vieme, ponožiek nikdy nie je dosť, keďže sa stále strácajú v bermudskom trojuholníku ponožiek, v práčke. Doba sa zmenila a darovaným ponožkám sa ľudia potešia viac ako škriatok Dobby v Harrym Potterovi. Ponožkami z webu www.pleteny-svet.sk sa dokážete odlíšiť od davu a ukázať všetkým naokolo štýl, ktorý vám budú ostatní ticho závidieť. Kvalitné ponožky podľa najnáročnejších požiadaviek pre športové tímy, firmy snažiace sa vytvoriť firemnú kultúru či pre rôzne partie, ktoré chcú pozdvihnúť tímového ducha. To sú ponožky, ktoré nájdete aj na webe www.styloveponozky.sk, kde si môžete vybrať z ponuky športových, voľnočasových, kotníkových ponožiek podľa vašich predstáv. Pre futbalové, hokejové či iné športové tímy sú v ponuke pletené alebo sublimované štulpne, ktoré vám Pletený svet vyrobí presne podľa vášho vysneného dizajnu. Navštívte našu stránku, prezrite si ponuku našich pletených výrobkov a objednajte si kvalitné veci, ktoré budú ozdobou vášho šatníka.


Zoznam článkov